Women&Nature




                     Mija kolejny tydzień, a wraz z nim zapisują się w pamięci kolejne inspirujące dla nas wydarzenia i przemyślenia. Melbourne staje się nam coraz bliższe, to zadziwiające jak swobodnie się tu czujemy. Bo, z jednej strony Melbourne jest miastem bardzo przyjaznym europejczykowi, otwartym, bezkrytycznym, dającym ci płynąć swobodnie z nurtem miejskiego zgiełku, ale z drugiej strony, wystarczy pojechać 30 km poza miasto żeby poczuć prawdziwą dzikość Australii, pełnej niebezpiecznych gatunków zwierząt, i jej niezagospodarowanych przez ludzką rękę przestrzeni. 
Nic dziwnego, że mieszka tu tylu artystów. Międzykulturowość i różnorodność zasilają także i nasz projekt, wprowadzając do niego nowe barwy. 


ŻYWIOŁY

             Punktem wyjściowym podczas tworzenia konceptu do spektaklu MIGRACJE II są, zainspirowane zarówno chińską i japońską filozofią, jak i kulturą hinduizmu - żywioły, które stanowią fundament rozważań pierwszych filozofów. Ich głównym zagadnieniem była podstawowa zasada kierująca światem, wszechświatem (Arché), leżąca u podstaw całej rzeczywistości. Nie było zgody, co jest tą podstawową zasadą: Tales z Miletu widział ją w wodzie, Anaksymander w bezkresie (apeiron), Anaksymenes w powietrzu, natomiast Heraklit w ogniu.*


,,Żywioły w filozofii przyrody (kosmogonia, kosmologia) - główne siły przyrody lub pierwotne składniki (pierwiastki, korzenie, zasady, pramateria) świata (struktury bytu materialnego), w estetyce - symbole sił twórczych oraz we współczesnej wiedzy ezoterycznej - symbole kosmicznych energii.

Żywioły bezpośrednio doświadczane w przeżyciach traumatycznych ludzi różnych kultur i epok wkraczały kolejno do mitu i filozofii, gdzie ,,oswajano" je poddając teoretycznej refleksji.

W europejskiej tradycji filozoficznej osadzonej w kulturze antycznej Grecji żywioły występowały głównie w wątku ontologiczno - kosmologicznym (filozofia przyrody), ale współcześnie problematyka ta obecna jest także w obszarze refleksji kosmologiczno - artystycznej (estetyka, space art) i w myśli ezoterycznej (astrologia). W najwyższym stopniu uteoretyzowane - w naukach przyrodniczych (fizyka, chemia, meteorologia) - stały się abstrakcyjnymi symbolami (m.in. tablica Mendelejewa) odartymi z głębi indywidualnego doświadczenia lub siłami przyrody ujętymi w prawach nauki. Jednakże kojarzonymi z tym, co nieujarzmione i nie poddające się w pełni teoretycznemu oglądowi i technologicznej kontroli."*

Współcześnie żywioły pojawiają się jako inspiracje w kulturze, sztuce, literaturze, filmie, ale są także nieodpartą częścią kultur wschodu, praktyki jogi, masażu shiatsu, Chi Gong (w połączeniu z Tai Chi), powszechnie wykorzystywane w astrologii i w ruchach ezoterycznych, a także znajdują zastosowanie we współczesnej ekologii - odnawialne źródła energii. 

                 W MIGRACJACH II żywioły odnoszą się do tematyki kobiecości i natury. Każdej z sześciu tancerek, bohaterek naszego spektaklu, przypisany jest jeden żywioł, dopasowany indywidualnie do osobowości i charakteru, połączony z emocją, która współgra z danym żywiołem 
(o emocjach rozpiszemy się w następnym poście) :

1. OGIEŃ - ciepłorodność, upał, żar, entuzjazm
2. WODA - spójność, spoistość, jedność, płynność, upór
3. POWIETRZE - ekspansja, wibracja, ruch, lotność, 
4. DREWNO - elastyczność, wściekłość, temperament, ekspansywność
5. ZIEMIA - stałość, solidność, inercja, rozsądek, stabilizacja, spokój
6. ETER - przestrzeń, nieskończoność, pustka, energia kosmiczna

Powyższym żywiołom przypisujemy także konkretne jakości ruchowe:
1. Ruch impulsywny, transformatywny, ukierunkowany, nagły, silny, o wolnym przepływie, lekki
2. Ruch lekki, o wolnym przepływie, elastyczny, ciągły, falujący, leniwy, ciągły, nagły
3. Ruch lekki, o wolnym przepływie, unoszący się, gładki, bez konkretnego kierunku, 
z zawieszeniem
4. Ruch silny, nagły, niekontrolowany, napięty, ukierunkowany, kurczący, rotujący 
5. Ruch silny, scentralizowany, osadzony, ekspresyjny, ekspansywny
6. Ruch lekki, elastyczny, nieukierunkowany, o kontrolowanym przepływie, zawieszony, obiegowy

                Dla nas żywioły oznaczają zmienność kobiecego charakteru i zachowania. Każda z nas jest inna i na swój sposób wyjątkowa, ale wszystkie posiadamy pewne cechy, które nas łączą. Dzięki tym cechom potrafimy się ze sobą zsynchronizować i stworzyć wyjątkowo silne więzi. Jednakże energie płynące w naszych ciałach, wymagają głębokiego zrozumienia, by móc zintegrować je z energią innych.


''Why are women... so much more interesting to men than men are to women?" - Virginia Wolf
(Fitzroy, Smith Street, MELBOURNE)

POZDRAWIAMY,
Projekt Migracje


*Giovanni Reale: Historia filozofii starożytnej. T. 1. Lublin: Wydawnictwo KUL, 1994.

Komentarze

Popularne posty